anticorrplogo           vlajky-anticorrp

ANTICORRP je päťročný projekt (2012- 2017), ktorý sa venuje korupcii v Európe a má zároveň globálny rozsah. Projekt sa snaží identifikovať všeobecné globálne trendy, týkajúce sa korupcie a označiť krajiny s nadpriemerným a podpriemerným výkonom, čo sa týka ich pokroku smerom k menej skorumpovaným vládnym režimom. Zároveň sa snaží o poskytnutie detailnejšej kvalitatívnej analýzy takýchto prípadov.

Primárnym cieľom projektu je výskum a objasnenie faktorov, ktoré napomáhajú alebo naopak bránia rozvoju efektívnej protikorupčnej politiky a nestranných vládnych inštitúcií. ANTICORRP tento cieľ priamo adresuje vo svojom pracovnom programe tým, že skúma aké sú príčiny korupcie, akým spôsobom sa dá korupcia koncipovať, merať a analyzovať, aký je dopad korupcie na spoločnosť a ako je možné šiť politické riešenia na mieru, aby sa efektívne zaoberali týmto fenoménom
.
Projekt spája účastníkov z oblasti antropológie, kriminológie, ekonómie, rodových štúdií, histórie, práva, politológie, verejnej politiky a samosprávy a sociológie združených v 21 tímoch v 16 európskych krajinách. Výskum prebehne za pomoci rôznych metód vrátane historických prípadových štúdií, rozsiahlych sociologických prieskumov a etnografických prístupov.

Výsledky výskumu sú určené pre politikov aj širokú verejnosť, ktorá bude informovaná za pomoci odborných multimédií, nástrojov vizualizácie, seminárov na rôznych stupňoch odbornosti a podobne.

Škola komunikácie a médií, n.o. skúma v rámci projektu prepojenie médií a korupcie, ako aj úlohu médií v boji proti korupcii.

www.anticorrp.eu

Research Group Workshop on Methodology

anticorrplogo

vlajky-anticorrp
ANTICORRP is a new large-scale research project funded by the European Commission’s Seventh Framework Program. The full name of the project is Anticorruption Policies Revisited: Global Trends and European Responses to the Challenge of Corruption.

The central objective of ANTICORRP is to investigate factors that promote or hinder the development of effective anti-corruption policies. The project started in March 2012 and will last for five years. The project consists of twenty-one research groups in sixteen EU countries.

ANTICORRP will investigate the causes of corruption, how corruption can be conceptualised and measured as well as the impact of corruption on various aspects of human well-being. A central issue will be how policy responses can be tailored as to deal effectively with various forms of corruption.

The project will identify general global trends concerning corruption and select ‘over-performing’ and ‘under-performing’ countries (in Europe and in other regions) in terms of their progress towards less corrupt governance regimes and conduct more detailed qualitative analyses of these cases. In addition, a large-scale survey of various aspects of “the quality of government” in all EU member states will be conducted. The project will strive to ensure that the research results are discussed with policy makers and the general public by using high profile multimedia tools as well as a number of research-to-policy workshops.

This interdisciplinary project includes researchers from anthropology, criminology, economics, gender studies, history, law, political science, public policy and public administration. The project is organised into four thematic pillars which include 11 substantive work packages.

The External Advisory Board consists of renowned academics and practitioners who have an established track record in anti-corruption. The main objective of the Advisory Board is to ensure quality control. It will act as a general review board, overlooking and reviewing project outputs from both an academic and policy point of view.

http://anticorrp.eu/

Research Group Workshop on Methodology